Pas koji ima DIJAREJU treba da jede TRI NAMIRNICE: Ovo je PRAVILO za sastav i količinu obroka
Iako budno motrite na svog psa u šetnji, gotovo redovno se dešava da on pojede ostatke bačene hrane ili nešto što ne bi trebalo. Dešava se da jednostavno ne vidite da je ljubimac "smotao" na brzaka parče koske ili bačenu namirnicu, ali će ga odati tečna stolica koja je znak da ima dijareju, piše PetMD.
Iako pas deluje normalno i traži da jede, razmišljate treba li da ga hranite kao i obično ili da mu jedno vreme ukinete obroke, pa čak i vodu. Ukoliko osim dijareje vaš pas počne da povraća, problem se udvostručuje.
Treba li hraniti psa koji ima dijareju
Ono što veterinari obično preporučuju možda deluje nehumano, ali je to najbolji način da se pas vrati "na normalu": psu nemojte davati hranu 24 sata. Za veoma mlade pse (ispod 3 meseca), starije pse i ljubimce sa drugim zdravstvenim problemima, pozovite veterinara radi saveta. Ponekad će 24-časovno uzdržavanje od hrane biti sasvim prikladno, ali se ponekad savetuje 12-časovni ili čak kraći post. Pojedini veterinari uopšte ne preporučuju post, pa je najbolje prvo potražiti savet.
Ima veterinara koji preporučuju da se psu ne daje ni voda, ali nju ipak uvek treba ponuditi ljubimcu. Pas ne treba da jede hranu i poslastice, ali neka mu na raspolaganju uvek bude sveža voda.

Blaga dijeta i psi sa dijarejom
Blaga dijeta može da pomogne posle gladovanja, pod uslovom da pas više nema dijareju i druge simptome. Ako vam se učini da je pas bolestan, povraća ili i dalje ima dijareju, obratite se veterinaru. Plan blaže ishrane najprikladniji je za pse koji nemaju dugoročne stomačne probleme. Blaga hrana je laka za varenje i verovatno će je dobro podneti. Male količine koje se nude češće su najbolji način da ih telo lako obradi.
Većini pasa koji se oporavljaju od dijareje odgovaraju obroci koji čine kuvana piletina ili junetina sa pirinčem, kako bi se obezbedili i proteini i ugljeni hidrati. Kuvanje se preporučuje da se odstrani što više masti, jer su obroci sa malo masti lako svarljivi. Najbolje je početi sa malom količinom - ponekad samo kašikom ili dve - da se vidi je li pas spreman da jede. Mnogo je bolje dati manje obroke svaka dva do tri sata nego odmah dati veliku količinu.
Većina veterinara preporučuje blagu ishranu tri do pet dana nakon epizode blage dijareje, pod pretpostavkom da vaš pas dobro. Svakoj životinji koja je još bolesna ili povraća potrebna je dodatna nega osim blage ishrane.

Hrana za pse sa blagom ili akutnom dijarejom
U većini slučajeva, veterinari smatraju da pas ima blagu dijareju ako izbacuje meku stolicu, pri čemu je i dalje aktivan, jede i pije normalno i nema druge simptome. Zabrinjavajuće je ako pas spava više nego obično, ne jede dobro, tih je i povraća, ima krv ili sluz u dijareji ili deluje usporeno.
Akutna dijareja počinje iznenada i može biti blaga ili teška u zavisnosti od dodatnih znakova bolesti. Ako pas ima blagu dijareju, počnite sa 24-časovnim postom, ali mu dajte vodu. Ukoliko je pas doručkovao u 8 i dobio dijareju u 9, nemojte mu davati hranu (uključujući poslastice) do sledećeg dana u 8 ujutru.
Kada psu dajete hranu, potražite savet veterinara o vrsti hraniva ili pripremite obrok kod kuće. Ova blaga dijeta treba da bude 1:1 odnos kuvanog mesa i pirinča (na primer, 1 šolja kuvane piletine i 1 šolja pirinča). Koristite najposnije meso: najčešće preporučene opcije su kuvana piletina ili kuvana junetina.
Psu dajte za početak dve kašike mešavine pirinča i mesa na 4. 5 kg telesne težine: neka jede male obroke svaka dva do tri sata tokom prvog dana. U naredna tri dana postepeno povećavajte veličinu porcije i smanjite učestalost obroka. Između 3. i 5. dana u kuvani obrok umešajte uobičajenu hranu psa. Do 7. dana, većina pasa bi trebalo da se vrati na uobičajene obroke i da se oseća sasvim dobro.
Ako u bilo kom trenutku pas ponovo ima dijareju, povraća ili se ne oseća dobro, odvedite ga veterinaru.

Hrana za pse sa hroničnom dijarejom
Ako pas pati od hronične dijareje, najverovatnije ima neki osnovni zdravstveni problem koji treba utvrditi, a potom uvesti odgovarajući tretman lečenja i dijetu.
Dijeta na recept pravi se za pse sa dugotrajnom dijarejom ili zdravstvenim problemom kao što je zapaljenska bolest creva. Ova hrana pomaže kod dugotrajnih gastrointestinalnih problema jer je napravljena da zadovolji sve nutritivne potrebe tokom dužih perioda.
Iako je domaća dijeta korisna kratkoročno, ona je izuzetno deficitarna u mnogim hranljivim sastojcima potrebnim da bi pas dugoročno bio zdrav, pa je najbolje da se u vezi sa ishranom psa koji ima hroničnu dijareju konsultujete sa veterinarom.
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Laki jede bukvalno sve: Pas se naljutio na vlasnika jer mu je dao manje parče hleba
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.