Da li je đurđevak otrovan za mačke: Lepa biljka puna toksičnih steroida razara TRI VAŽNA ORGANA

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Đurđevak (Convallaria majalis), prelepa prolećna biljka mirisnih cvetova u obliku zvončića, izuzetno je toksična za mačke. U đurđevku se nalaze srčani glikozidi, steroidi biljnog porekla koji utiču na funkciju srca, ali je svaki deo ove biljke otrovan, uključujući lišće, cvetove, bobice, stabljike i lukovicu, piše Cat-world.

Đurđevak je višegodišnja šumska biljka poznata po slatko mirisnim, zvonastim belim ili ružičastim cvetovima. Poreklom iz hladnih umerenih regiona na severnoj hemisferi, posebno je rasprostranjen u Evropi i Aziji. Cvet đurđevka se često povezuje sa poniznošću, nevinošću i srećom i simbol je meseca maja u različitim kulturama. U Francuskoj se tradicionalno prodaje 1. maja kao simbol proleća.

Zbog svog atraktivnog izgleda i mirisa, đurđevak je popularan izbor za sađenje u senovitim baštenskim površinama i šumskom okruženju. Širi se podzemnim rizomima i formira velike kolonije, pa ponekad agresivno preplavi dvorišta.

Kako izgleda đurđevak

Listovi: Đurđevak ima kratke listove u obliku koplja koji su tamnozeleni i rastu u parovima duž stabljike. Listovi nemaju jak miris divljeg belog luka.

Miris: Đurđevak ima sladak, prijatan miris i poznat je po aromatičnim, zvonolikim belim cvetovima.

Cvetovi: Biljka ima male bele cvetove u obliku zvona koji vise na vitkim, lučnim stabljikama i obično cvetaju u kasno proleće.

Stanište: Đurđevak se viđa u baštama, parkovima, uređenim područjima i šumama i voli dobro drenirano tlo.

Koliko je đurđevak toksičan za mačke

Čak i mala količina bilo kog dela ove biljke je toksična za mačke.

Toksična doza i simptomi mogu varirati u zavisnosti od veličine mačke, starosti i njenog sveukupnog zdravlja.

Klinički znaci

Srčani glikozidi iz biljke utiču na srce mačke povećavajući snagu kontrakcija i smanjujući njihovu brzinu, izazivajući aritmiju. Simptomi trovanja đurđevkom mogu se manifestovati kao gastrointestinalna ili srčana disfunkcija i s vremenom se pojačavaju.

Gastrointestinalni poremećaji se pojavljuju u vidu dijareje, bolova u stomaku i lučenja bala, a srčane smetnje su aritmije, usporeni otkucaji srca (brahikardija) i nizak krvni pritisak.

U teškim slučajevima, toksičnost đurđevka može uticati na centralni nervni sistem mačke izazivajući proširenje zenica, letargiju, napade ili drhtanje.

Prva pomoć

Ako je mačka jela đurđevak, uklonite sve delove biljne materije iz njenih usta. Zbog težine trovanja đurđevkom, hitno potražite veterinarsku pomoć. Pošto ne postoji lek protiv trovanja đurđevkom, cilj lečenja je sprečavanje dalje apsorpcije (izazivanje povraćanja) i ublažavanje kliničkih znakova (uspostavljanje normalnog srčanog ritma, sprečavanje dehidracije).

(Telegraf.rs=

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Kako se mačka u Tuzli u 2 poteza penje na terasu: Ali je usput zadesio i jedan problem

Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

OSZAR »