Šetaju, trče, grickaju, grebu, igraju se i šuškaju: 8 kućnih ljubimaca zbog kojih noćima nećete spavati
Neki kućni ljubimci većinu svojih aktivnosti obavljaju noću, kad vlasnici spavaju. Zbog toga je važno da, ako želite neku životinju, imate na umu kako funkcioniše njen život. Većina kućnih ljubimaca može da se prilagodi vlasnicima i njihovoj životnoj rutini, ali prirodni instinkti nekih životinja su takvi da su aktivni, istražuju i igraju se, pa i hrane, u gluvo doba noći, piše PetMD.
Mnoge životinje koje su aktivne noću spadaju u jednu od dve grupe: ili su noćne ili krepuskularne.
Noćne životinje postaju aktivne kada sunce zađe i uglavnom su manje-više budne čitavu noć, osim ako ne odluče da odspavaju.
Krepuskularne životinje imaju dva glavna perioda aktivnosti: u sumrak i uoči zore. Obično se bude malo pre zalaska sunca i aktivne su do nekoliko sati nakon što sunce zađe, zatim odlaze u krevet i dremaju do uoči zore kad ponovo ustaju, aktivne su nekoliko sati nakon zore, a potom spavaju tokom dana.
Noćni kućni ljubimci
1. Hrčak

Hrčak je noćna životinja i najprikladniji je za vlasnika koji je aktivan nakon mraka, odnosno nije ranoranilac. Hrčak je jedan od glasnijih noćnih kućnih ljubimaca - voli dugo da trči na točku i bučno žvaće dok se hrani. Ne postavljajte kavez za hrčka tamo gde spavate, a mesto koje je i tiše tokom dana (kada hrčak želi da spava) je idealno. Hrčci su često veoma mrzovoljni kada se probude, pa ako morate da probudite svog ljubimca (radi odlaska kod veterinara), najbolje je da to uradite nežno i polako.
2. Pacov

Pacov traži mnogo vremena i socijalizacije, a voli i vlasnikovu pažnju. Iako ovi glodari više vole da budu aktivni preko noći, voljni su da ustanu tokom dana ako će provesti vreme sa svojim čovekom. Ali, kad bi se oni pitali, bili bi najaktivniji u ranim večernjim satima, tokom većeg dela noći i rano ujutru. Preko noći, pacovi vole da se igraju u grupama: uživaju u penjanju, a igračke na merdevinama su njihova omiljena zabava. Pacovi vole da koriste točkove za trčanje, pa držite njihov kavez van spavaće sobe.
3. Jež

Jež je usamljeno stvorenje koje uglavnom traži hranu uveče i istražuje prostor. Iako neki ježevi prave buku dok trče na točkovima ili se igraju, mnogi u tišini istražuju svoju okolinu, tražeći ukusne grickalice koje se kriju u ćoškovima i pukotinama njihovih domova. Osim što su prvenstveno noćne životinje, ježevima je potrebno mesto za odmor koje je uvek toplo. Lampa za noćno grejanje (poput one koja se koristi za gmizavce) ili jastučić za grejanje koji je od materijala pogodnog za žvakanje su obavezni u njegovom kavezu.
4. Šećerna veverica

Šećerna veverica je isključivo noćna životinja i veći deo noći provede aktivno klizeći, igrajući se i tražeći hranu. I njoj je potreban deo kaveza koji će biti topliji od ostatka okoline. Šećerne veverice se mogu zabaviti skrivanjem plodova u okolini kako bi se zabavljale potragom. Srećom, večina ovih životinjica nisu bučne, ali imaju veoma jak miris, koji ne prija svim ljudima. Zato kavez ove životinje stavite u skriveniji, mirniji deo doma.
5. Miš

Miševi su aktivni noću, često trče na točkovima, žvaću, grickaju i grebu po uglovima u kavezu. Iako su mali, ispuštaju jake zvuke koji mogu smetati vlasniku, pa ih je najbolje držati u malim grupama istog pola, ali i tad mogu biti bučni. Zato ne treba da budu smešteni u sobi u kojoj se spava.
Krepuskularni kućni ljubimci
1. Mačka
Mačke se odlično snalaze u porodicama koje su aktivne. Međutim, uprkos njihovoj tendenciji da spavaju 12-16 sati dnevno, one su takođe dobre u tome da nas ponekad probude zbog pažnje ili hrane. Kao krepuskularna vrsta, mačka može izabrati da ustane noću kako bi nešto pojela, da bi se igrala ili sedela i gledala u vlasnika, nadajući se da će ustati i zabavljati se s njom. Ako vlasnik noću ide u toalet, sasvim je sigurno da će ga mačka pratiti, ili će ga naterati da joj napuni činiju za hranu. Sve ovo je sasvim normalno ponašanje mačke.
2. Činčila

Činčile su sitni glodari sa divnim velikim očima i ušima i, kao i mačke, one su krepuskularne. Iako mogu biti budne noću, više vole da budu aktivne u ranim večernjim i ranim jutarnjim satima. Možete provoditi vreme sa njima pre nego što odete u krevet i kada prvi put ustanete, i one će biti srećne što vas vide.
Činčile mogu da budu aktivne i bučne noću. Vole da se penju, skaču, trče i žvaću, pa je najbolje da njihov kavez bude izmešten iz sobe za spavanje.
3. Leopard gekon

Leopard gekon je mali, krepuskularni gmizavac koji se aktivira u večernjim satima i najaktivniji je uveče i rano ujutru, mada će neko vreme provesti i budan preko noći, a povremeno i tokom dana. Svoje budno vreme provode u kopanju i lovu. Većina njihovih noćnih aktivnosti je tiha i neće uticati na san vlasnika. Jedina smetnja koju mogu naneti je potreba za osvetljenjem (toplota je generalno potrebna 24 sata dnevno).
(Telegraf.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Umesto da ga juri ona ga ljubi: Mačka i pacov najbolji drugari
Ljubimci Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.